Чешма на Баба Ванѓа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чешма на Баба Ванѓа
Pump of Baba Vanga- Novo Selo.jpg
Општи податоци
ГрадНово Село
ЗемјаМакедонија

Чешма на Баба Ванѓа — чешма која се наоѓа во Ново Село, Струмичко.

Според преданијата, овде е местото каде Баба Ванѓа го изгубила видот кога по враќањето од полето, таа со нејзина роднина застанале на чешмата да се напијат вода, по кое ги зафатил силен ветер[1].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]