Чешка пиратска партија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чешка пиратска партија
Česká pirátská strana
ВодачИван Бартош
Заменик лидерОлга Рихерова
Војтех Пикал
Радек Холомчик
Мартин Кучера
Chamber of Deputies LeaderЈакуб Михалек
MEP LeaderМарцел Колаја
Основана17 јуни 2009 (2009-06-17)
ШтабNa Moráni 360/3, Prague[1]
ВесникПиратски весник (Pirátské listy)
МладинаМлади пирати
Членови  (2021)1,106[2]
ИдеологијаPirate politics[3]
Liberalism[4][5][6]
Participatory democracy[7]
Pro-Europeanism[8][9]
Полит. положбацентар[10] to centre-left[11]
Државна припадностPirates and Mayors
Меѓународна припадностPirate Parties International
Европска припадностЕвропска пиратска партија
Европски парламентGreens–European Free Alliance[12]
Chamber of Deputies
22 / 200
Сенат
2 / 81
Европски парламент
3 / 21
Регионални совети
99 / 675
Локални совети
358 / 62.300
Prague City Assembly
13 / 65
Мрежно место
pirati.cz
Знаме
Flag of the Czech Pirate Party
Политика на Чешка
Политички партии
Избори

Чешка пиратска партија или пирати (чешки: Česká pirátská strana , скратено Пирати) - либерална политичка партија во Чешка, основана во 2009 година. По парламентарните избори во 2017 година, таа е трета по големина партија во Комората на пратеници, со 22 од 200 места. Парламентарната партија е опозиција на моменталната владејачка гарнитура, а лидерот на партијата Иван Бартош е претседател на Комитетот за јавна администрација и регионален развој. [13] Партијата е претставена од пет члена воСенатот на Чешка, а неодамна избрани се Адела Шипова и Давид Смолак во 2020 година и Лукаш Вагенкехт во 2018 година. Истата година, партијата влезе во голем број општински собранија и формираше владина коалиција во Градското собрание на Прага , со Зденек Хржиб кој стана градоначалник на Прага. На европските избори во 2019 година, партијата доби тројца европратеници, се приклучи на пратеничката група на Зелените - Европската слободна алијанса и лидерот на кампањата Марсел Колаја беше избран за еден од четиринаесетте потпретседатели на Европскиот парламент . Партијата има 99 од 675 места во регионалните совети од изборите во октомври 2020 година .

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Kontakt“ (чешки). Česká pirátská strana.
 2. „Statistiky“. lide.pirati.cz. 24 January 2021. Посетено на 24 January 2021.
 3. Assured Newcomers on a Squally Sea? Czech Pirate Party Before and After Elections 2017 Архивирано на 29 октомври 2018 г.. The European Consortium for Political Research (ECPR). Author - Daniel Šárovec. Retrieved 29 October 2018.
 4. Pirates Seek to Plant a Flag in Prague. U.S. News & World Report. Philip Heijmans. 24. September 2018.
 5. Zdeněk Hřib: the Czech mayor who defied China. Robert Tait. TheGuardian.com. 3 February 2020.
 6. Pokud se výrazně nezmění, narazili Piráti na svůj strop. V krajských volbách mají hendikep, říká politolog (in Czech). Deník N. Jan Tvdoň. 11 January 2020.
 7. „Stanovy České pirátské strany“ (чешки). Česká pirátská strana. 7 September 2013. Архивирано од изворникот на 2016-08-09. Посетено на 2013-09-17.
 8. strana, Česká pirátská. „Mezinárodní vztahy“. www.pirati.cz. Архивирано од изворникот на 2021-01-19. Посетено на 2021-03-16.
 9. „In the Czech Republic, almost everyone ran against the system“. The Economist.
 10. „Předsedou Pirátské strany byl zvolen Ivan Bartoš“. Lidové Noviny. Архивирано од изворникот на 4 July 2017. Посетено на 24 February 2016.
 11. Hinshaw, Drew; Heijmans, Philip (2017-10-11). „Upstart Pirate Party Remixes Czech Politics“. Wall Street Journal (англиски). ISSN 0099-9660. Посетено на 2020-07-14.
 12. „Greens/EFA in the European Parliament“. www.facebook.com.
 13. PhDr. Ivan Bartos, Ph.D. psp.cz.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]