Четири соби (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Четири соби“
Four rooms ver2.jpg
Режисер Алисон Андерс
Александер Роквел
Квентин Тарантино
Роберт Родригез
Продуцент Лоренс Бендер
Сценарист Алисон Андерс
Александер Роквел
Квентин Тарантино
Роберт Родригез
Настапуваат Тим Рот
Мадона
Валериа Голино
Џенифер Билс
Антонио Бандерас
Темлин Томита
Брус Вилис
Квентин Тарантино
Мариса Томеи
Музика Комбастибл Едисон
Есквивел
Кинематографија Родриго Гарсија
Гилермо Наваро
Фил Пармет
Анджеј Секула
Монтажа Марџи Гудспид
Елена Маганини
Сели Менке
Роберт Родригез
Премиера 1995
Времетраење 102 минути
Држава САД
Јазик англиски
Буџет $4,000,000

Четири соби е антологиски филм од 1995 кој раскажува четири приказни од еден хотел во Лос Анџелес за време на дочек на нова година. Тим Рот го толкува главниот карактер кој ги поврзува приказните каде, помеѓу другите играат и Брус Вилис, Квентин Тарантино, Антонио Бандерас и Мадона.

Филмот е режиран од Алисон Андерс, Александер Роквел, Роберт Родригез и Квентин Тарантино, каде секој од нив режира еден сегмент од филмот.