Четири пријатели онлајн!

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

„Четири пријатели онлајн!“ (италијански: 4 amici online!) — книга за деца на италијанската писателка Каролина Каприја, илустрирана од Матео Пјана, објавена во 2011 година.

Содржина[уреди | уреди извор]

Книгата се состои од 14 глави во кои се опишуваат животните случки на четири деца: Еуџенио, Марко Елизабета и Џанлука. Еуџениот не е омаилен во училиштето, Марко е здодевен, Елизабета е извештачена, а Џанлука е неподнослив мрморко. Во секојдневниот живот, тие четворица не се поднесуваат, а кога ќе се сретнат, настојуваат да се избегнат. Сепак, тие секојдневно комуницираат на интернет, каде секој од нив има свој прекар. Притоа, тие се помагаат и се советуваат.[1]

Изданија на македонски јазик[уреди | уреди извор]

Во 2015 година, книгата била објавена на македонски јазик од издавачката куќа Арс ламина - публикации, Либи, во рамките на едицијата „Бестселери за деца“. Преводот од италијански јазик го извршила Анета Симовска. Книгата, со димензии од 20 сантиметри, има 192 страници, а била испечатена во „Бранко Гапо - графичко производство“ во тираж од илјада примероци. Таа е каталогизирана во НУБ „Св. Климент Охридски“, Скопје и ја носи меѓународната ознака ISBN 978-608-247-271-3.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Каролина Каприја, Четири пријатели онлајн!. Арс ламина публикации, Либи, Скопје, 2015.
  2. Каролина Каприја, Четири пријатели онлајн!. Арс ламина публикации, Либи, Скопје, 2015.