Четирилисна крива

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свртена четирилисна крива

Четирилисната крива (или квадрифолиум) е вид на роза (рамна крива) со n=2. Има поларна равенка, која гласи:

со соодветната алгебарска равенка

Свртена за 45°, станува

со соодветната алгебарска равенка

Во обата облика, ова е рамна алгебарска крива од родот нула.

Дуалната крива на четирилисната крива е

Дуална четирилисна крива

Плоштината на внатрешноста на кривата изнесува , што е точно половина од плоштината на кружницата опишана околу неа. Должината на кружницата изнесува 9,6884.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Четирилисна крива“ од Ерик В. Вајсштајн — MathWorld (англиски)
  • J. Dennis Lawrence (1972). A catalog of special plane curves. Dover Publications. стр. 175. ISBN 0-486-60288-5. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]