Четвртиот сопатник

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Четвртиот сопатник“
РежисерБранко Бауер
ПродуцентФилмска радна заједница Загреб, Охис Скопје
СценаристБранко Бауер
Славко Голдштајн
Богдан Јовановиќ
НастапуваатЕрвина Драгман
Илија Џувалековски
Рената Фрајскорн
Емил Глад
Жанрдрама
МузикаТомица Симовиќ
КинематографијаТомислав Пинтер
МонтажаКатја Мајер
Премиера1967
Времетраење91 мин.
Држава Хрватска
Македонија Македонија
Јазикхрватски

„Четвртиот сопатник“ - хрватско-македонски долгометражен филм од 1967 година. Го режирал Бранко Бауер, а сценариото го напишале Бранко Бауер, Славко Голдштајн и Богдан Јовановиќ.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Ервина Драгман
Илија Џувалековски
Рената Фрајскорн
Емил Глад
Михајло Костиќ
Јосип Мароти
Мира Жупан

Надворешни врски[уреди | уреди извор]