Честа на Прициеви (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Честа на Прициеви“
Prizzis honor.jpg
филмски постер
Режисер Џон Хјустон
Продуцент Џон Формен
Сценарист Ричард Кондон
Џенет Роуч
Настапуваат Џек Николсон
Кетлин Тарнер
Роберт Лоџија
Анџелика Хјустон
Вилијам Хики
Лоренс Тирни
Музика Џакомо Пучини
Алекс Норт
Кинематографија Анджеј Бартовјак
Монтажа Каја Фер
Руди Фер
Дистрибутер 20th Century Fox
Премиера 13 јуни, 1985 (издание за САД)
Времетраење 130 мин.
Држава  САД
Јазик англиски
Бруто заработка $26,700,000

Честа на Прициеви е црна комедија од 1985 која раскажува приказна за мафијашки платени убијци кои се заљубуваат еден во друг, иако се најмени да се убијат. Во главните улоги се наоѓаат Џек Николсон, Кетлин Тарнер, Роберт Лоџија и Анџелика Хјустон.

Филмот е напишан од Ричард Кондон и Џенет Роуч според романот на Кондон. Режиран е од Џон Хјустон, а оригиналната музика е компонирана од Џакомо Пучини и Алекс Норт.