Чеси во Хрватска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Чесите во Хрватска (чешки: Češi v Chorvatsku) — еден од 22 уставно признати малцинства во Република Хрватска. Според последниот попис од 2011 година, во Хрватска живее 9.641 чех[1], од кој најмногу во Бјеловарско-билогорската жупанија, административен и културен центар на чесите во Хрватска е градот Дарувар. Општината Кончаница е единствена административна единица во Хрватска во која чесите претставуваат мнозинство.

Гласила[уреди | уреди извор]

Локалното Радио Дарувар секојдневно емитува емисија на чешки јазик. Новинско-издавачката куќа „Једнота“ го издава чешкиот неделник „Једнота“, детскиот месечник „Детска кутија“, годишниот „Чешки народен календар“ и публицистичкиот магазин „Преглед.

Миграција[уреди | уреди извор]

Миграцијата на чесите во Хрватска траела околу 150 години, а истата била олеснета поради тоа што двете земји припаѓале на Австроунгарската монархија .

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]