Чернобил (минисерија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чернобил
Податотека:Chernobyl 2019 Miniseries.jpg
ЖанрИсториска драма
Создадена одКрек Мазин
Напишана одКрек Мазин
Режирана одЈохан Ренк
Улоги
Композитор(и)Hildur Guðnadóttir
Земја на потекло
  • United States
  • United Kingdom
Првичен јазикEnglish
Бр. на епизоди5 (список на епизоди)
Продукција
Извршен продуцент(и)
Продуцент(и)Sanne Wohlenberg
Местоположба
  • Lithuania
  • Ukraine
КинематографијаJakob Ihre
Уредници
  • Jinx Godfrey
  • Simon Smith
КамераSingle-camera
Времетраење60–72 minutes
Продукциска куќа
  • Sister Pictures
  • The Mighty Mint
  • Word Games
Прикажување
Првична мрежаHBO
Првично прикажувањемај 6 2019 (2019-05-06)
Надворешни врски
Мрежна страницаhbo.com/chernobyl

Чернобил (англиски: Chernobyl) — историска драмска минисерија од пет дела, создадена од американскиот телевизиски канал HBO во соработка со британската телевизиска мрежа Скај и посветена на несреќата во Чернобил во 1986 година, елиминирање на последиците од оваа несреќа и истрага за нејзините причини. творецот и сценаристот на „Чернобил" бил Крег Мејзин, а режисерот Јохан Ренк . Улогите ги играле Џаред Харис, Стелан Скарсгард, Емили Вотсон, Пол Ритер и други. Серијата била снимена на територијата на Литванија, особено во нуклеарната централа Игналина . Премиерата на „Чернобил" се одржала на 6 мај 2019 година во САД и на 7 мај 2019 година во Велика Британија. Серијатљ „Чернобил“ добил позитивна критика на глобално ниво.