Черкезќој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Черкезќој
Черкезќој is located in Грција
Черкезќој
Черкезќој (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Черкезќој или Черкез Ќој, Черкез Маала (грчки: Τράγιλος, Трагилос, до 1926 г. Τσερκέζ Κιόι, Церкез Ќој или Τσερκέζ Μαχαλά, Церкез Махала[1]) — село во Нигритско, Егејска Македонија, денес во Грција. Припаѓа на денешната општина Визалтија во Серскиот округ.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]