Чепкање нос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чепкање нос
Чепкање нос со показалец
Класификација и надворешни извори
Специјалностпсихијатрија
МКБ-10F98.8

Чепкање нос — чин на вадење на мукус[1] или страни тела од носот со помош на прст. Опсесивното чепкање нос е наречено ринотилексоманија.

Оваа честа навика е сепак табу во највеќето земји, а помалку во источноазиските култури.

Мукофагија значи консумирање на вака извадениот мукос. Додека во некои култури ова е често, истото генерално се смета за културно табу, дотаму што дури и оние кои тоа го прават се гадат кога гледаат некој друг како го прави истото.

Чепкањето нос потенцијално носи извесни здравствени ризици, како носни инфекции и носно крварење. Највеќето доктори препорачуваат марамче.

Меѓутоа, барем еден добро познат доктор смета дека чепкањето нос и мукофагијата се корисни.[2] Тој вели дека не само што прстот досегнува до таму каде марамчето не може, така држејки го носот почист, туку и јадењето на мукосот богат со бактерии го подига имунолошкиот систем, и е аналогно на имунизација.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мукусот е популарно наречен „мрсул“, но овој збор се смета за непристоен.
  2. „архивска копија“. Архивирано од изворникот 2005-02-06. Посетено на 2005-02-06.