Чепен (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чепен
Chepén
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
Држава Перу
Регион Регион Ла Либертад
Основана 8 септември 1984
Главен град Чепен
Површина
 • Вкупна 1.142,43 км2
Надм. вис. 130 м
Население
 • Вкупно 71.954
UBIGEO 1304
Мреж. место www.munichepen.gob.pe

Чепен е една од дванаесетте покраини на регионот Ла Либертад во Перу. Покраината е поделена на три округа и главен град е градот Чепен.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на три округа:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]