Чен Деминг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чен Деминг во 2009 г.

Чен Деминг (кин. 陈德铭; пинјин: Chén Démíng; р. 1949) е министер за трговија на НР Кина. На функцијата е назначен на 29 декември 2007 г. од страна на Постојаниот комитет на Националното народно собрание[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Чен е роден во Шангај. Во септември 1974 г. се зачленил во КПК. Дипломирал економија, а докторирал на тема државна администрација на Нанѓиншкиот универзитет.

Служел како градоначалник на Суџоу, а потоа и како секретар на обласниот комитет на КПК. Од 2004 до 2006 г. бил на должноста управител на покраината Шенси. Подоцна е назначен за заменик-секретар на Националната комисија за развој и реформи, каде се занимавал претежно со планирање и стратегии во енергетското стопанство.

Белешки[уреди | уреди извор]

Политички функции
Претходник
Џиа Џебанг
Управител на Шенси
2004–2006
Наследник
Јуен Чунчинг
Владини функции
Претходник
Бо Силај
Министер за трговија
на НР Кина

2007–
Наследник