Фудбалска лига на Англија Чемпионшип 2020-2021

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чемпионшип 2020-2021
Logo of competition
Натпреварување Фудбалска лига на Англија Чемпионшип
Спорт Football pictogram.svg Фудбал
Издание 118-то
Организатор Фудбалска лига на Англија
Период од: 11 септември 2020
до: 8 мај 2021
Држава  Англија
Резултати
Шампион Норич Сити Норич Сити
5. титула
Промоција Норич Сити Норич Сити
Вотфорд Вотфорд
Брентфорд Брентфорд
Испаднале Викомб Викомб Вондерерс
Ротерам Јунајтед Ротерам Јунајтед
Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј
Статистика
Најдобар стрелец Англија Ајван Тони
(33 гола)
Одиграни натпревари 552
Постигнати голови 1.226 (2,22 по натпревар)
Хронологија на натпреварувањето
Left arrow.svg 2019–20 2021–22 Right arrow.svg

Фудбалска лига на Англија Чемпионшип 2020-2021 била 118-тата сезона на второто ниво на англискиот фудбал, односно 17-та под името Чемпионшип.

Сезоната започнала на 11 септември 2020, а завршила на 8 мај 2021. Плејофот, во кој традиционално играат клубовите којшто завршиле од третото до шестото место борејќи се за последното место кое носи промоција во Премиер лигата се одиграл од 17 до 29 мај 2021.

Првото место го освоила екипата на Норич Сити и заедно со второпласираниот Вотфорд избориле директна промоција во Премиер лигата за сезоната 2021-2022. Ним подоцна им се приклучил Брентфорд како победник на плејофот. Од лигата испаднале три екипи: Викомб Вондерерс, Ротерам Јунајтед и Шефилд Венздеј.

Најдобар стрелец бил Ајван Тони од Брентфорд со 33 гола.

Промена на екипи[уреди | уреди извор]

Следниве екипе ја промениле лигата во однос на сезоната 2020–2021.

Во Чемпионшип

Промоција од Лига Еден

Испаднале од Премиер лига

Од Чемпионшип

Промоција во Премиер лига

Испаднале во Лига Еден

Екипи учеснички и нивните локации[уреди | уреди извор]

Грешка во Lua во Модул:Location_map/multi, ред 27: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/England" does not exist

Екипа Град Стадион Претходна сезона
Барнсли Барнсли Оуквел 21. место во Чемпионшип
Бирмингем Сити Бирмингем Сент Ендрјус 20. место во Чемпионшип
Блекбурн Роверс Блекбурн Ивуд Парк 11. место во Чемпионшип
Борнмут Борнмут Дин Корт 18. место Премиер лига
Брентфорд Лондон Грифин Парк 3. место во Чемпионшип
Бристол Сити Бристол Стадион Ештон Гејт 12. место во Чемпионшип
Викомб Вондерерс Хај Викомб Адамс Парк 3. место во Лига Еден
Вотфорд Вотфорд Викариџ Роуд 19. место во Премиер лига
Дарби Каунти Дарби Прајд Парк 10. место во Чемпионшип
Кардиф Сити Кардиф Стадион Кардиф Сити 5. место во Чемпионшип
Квинс Парк Ренџерс Лондон Лофтус Роуд 13. место Чемпионшип
Ковентри Сити Ковентри Рико Арена 1. место во Лига Еден
Лутон Таун Лутон Кенилворт Роуд 19. место во Чемпионшип
Мидлсбро Мидлсбро Стадион Риверсајд 17. место во Чемпионшип
Милвол Лондон Ден 8. место во Чемпионшип
Норич Сити Норич Кароу Роуд 20. место во Премиер лига
Нотингем Форест Нотингем Сити Граунд 7. место во Чемпионшип
Престон Норт Енд Престон Дипдејл 9. место во Чемпионшип
Рединг Рединг Стадион Мадејски 14. место во Чемпионшип
Ротерам Јунајтед Ротерам Стадион Њујорк 2. место во Лига Еден
Свонзи Сити Свонзи Либерти 6. место во Чемпионшип
Стоук Сити Стоук на Трент Бет365 15. место во Чемпионшип
Хадерсфилд Таун Хадерсфилд Џон Смит 18. место во Чемпионшип
Шефилд Венздеј Шефилд Стадион Хилсборо 16. место во Чемпионшип

Личности и спонзори[уреди | уреди извор]

Екипа Тренер Капитен Најдобар стрелец Опрема Спонзор
Барнсли Австрија Герхард Штрубер (1-4. коло)
Англија Адам Мареј (5-7. коло)
Франција Валерен Исмаел (од 8. коло)
Англија Алекс Моват [1] Англија Коли Вудроу (12) Германија Puma The Investment Room[2]
Бирмингем Сити Шпанија Аитор Каранка (1-36. коло)
Англија Ли Бојер (од 37. коло)
Англија Харли Дин[3] Англија Лукаш Јуткиевич (8) САД Nike BoyleSports[4]
Блекбурн Роверс Англија Тони Моубрај Англија Елиот Бенет Англија Адам Армстронг (28) Англија Umbro Recoverite Compression[5]
Борнмут Англија Џејсон Тиндал (1-27. коло)
Англија Џонатан Вудгејт (од 28. коло)
Англија Стив Кук Холандија Арно Данжума (17) Англија Umbro MSP Capital[6]
Брентфорд Данска Томас Франк Шведска Понтус Јансон Англија Ајван Тони (33) Англија Umbro Utilita
Бристол Сити Северна Ирска Дин Холден (1-31. коло)
Англија Најџел Пирсон (од 32. коло)
Чешка Томаш Калаш[7] Бермуда Наки Велс (10) Данска Hummel MansionBet[8]
Викомб Вондерерс Англија Гарет Ејнсворт Англија Мат Блумфилд Уганда Уче Икпеацу (6) Ирска O'Neills
Вотфорд Србија Владимир Ивиќ (1-20. коло)
Шпанија Хиско Муњос (од 21. коло)
Англија Трој Дини Сенегал Исмаила Сар (13) Шпанија Kelme[11] Sportsbet.io
Дарби Каунти Холандија Филип Коку (1-11. коло)
Англија Вејн Руни (од 12. коло)
Шкотска Дејвид Маршал[12] Турција Колин Казим-Ричардс (8) Англија Umbro[13] 32Red
Кардиф Сити Англија Нил Харис (1-25. коло)
Ирска Мик Мекарти (од 26. коло)
Англија Морисон, ШонШон Морисон Велс Кифер Мур (20) Германија Adidas Tourism Malaysia
Квинс Парк Ренџерс Англија Марк Варбуртон САД Џеф Камерон Шкотска Линдон Дајкс (12) Италија Errea Senate Bespoke
Ковентри Сити Англија Марк Робинс Шкотска Лиам Кели Англија Тајлер Вокер (7) Данска Hummel BoyleSports[14]
Лутон Таун Велс Нејтн Џонс Англија Сони Бредли Ирска Џејмс Колинс (10) Англија Umbro
 • JB Developments (дома)
 • Star Platforms (гости)
 • Ryebridge (трет)
Мидлсбро Англија Нил Ворнок Англија Џони Хаусон Англија Данкан Вотмор (9) Данска Hummel 32Red
Милвол Англија Гари Рувет Ирска Алекс Пирс Англија Џед Валас (11) Италија Macron Huski Chocolate[15]
Норич Сити Германија Даниел Фарке Шкотска Грант Ханли Финска Теему Пуки (26) Италија Errea Dafabet
Нотингем Форест Ирска Крис Хјутон Англија Мајкл Доусон Англија Луис Грабан (6) Италија Macron Boxt 2
Престон Норт Енд Шкотска Алекс Нил (1-38. коло)
Шкотска Франки МекАвој (прив. од 39. коло)
Ирска Алан Браун Англија Скот Синклер (9) САД Nike 32Red
Рединг Србија Вељко Пауновиќ Јамајка Лиам Мур Португалија Лукас Жоао (19) Италија Macron Casumo[16]
Ротерам Јунајтед Англија Пол Ворн Англија Ричард Вуд Англија Мајкл Смит (10) Германија Puma
 • Embark Group
Свонзи Сити Велс Стив Купер Англија Мат Грајмс[17] Гана Андре Ају (17) Шпанија Joma[18] Swansea University[19]
Стоук Сити Северна Ирска Мајкл О'Нил Vacant Англија Ник Пауел (12) Италија Macron bet365
Хадерсфилд Таун Шпанија Карлос Корберан Германија Кристофер Шиндлер Англија Џош Корома (8) Англија Umbro Various
Yorkshire Air Ambulance
The Town Foundation
Kirkwood Hospice[20]
Шефилд Венздеј Англија Гари Монк (1-11. коло)
Велс Тони Пјулис (12-21. коло)
Јамајка Дарен Мур (од 22. коло)
Шкотска Бари Банан Англија Џош Виндас (9) Англија Elev8 Chansiri (дома)
Elev8 (гости и трет)

Табела[уреди | уреди извор]

Ажурирано на 11 мај 2021.

Поз. Екипа Бод ОН П Н И ДГ ПГ ГР
1uparrow green.svg 1. Норич Сити Норич Сити 97 46 29 10 7 75 36 +39
1uparrow green.svg 2. Вотфорд Вотфорд 91 46 27 10 9 63 30 +33
1uparrow green.svg 3. Брентфорд Брентфорд 87 46 24 15 7 79 42 +37
Noatunloopsong (nuvola).svg 4. Свонзи Сити Свонзи Сити 80 46 23 11 12 56 39 +17
Noatunloopsong (nuvola).svg 5. Барнсли Барнсли 78 46 23 9 14 58 50 +8
Noatunloopsong (nuvola).svg 6. Борнмут Борнмут 77 46 22 11 13 73 46 +27
7. Рединг Рединг 70 46 19 13 14 62 54 +8
8. Кардиф Сити Кардиф Сити 68 46 18 14 14 66 49 +17
9. Квинс Парк Ренџерс Квинс Парк Ренџерс 68 46 19 11 16 57 55 +2
10. Мидлсбро Мидлсбро 64 46 18 10 18 55 53 +2
11. Милвол Милвол 62 46 15 17 14 47 52 -5
12. Лутон Таун Лутон Таун 62 46 17 11 18 41 52 -11
13. Престон Престон 61 46 18 7 21 49 55 -7
14. Стоук Сити Стоук Сити 60 46 15 15 16 50 52 -2
15. Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс 57 46 15 12 19 65 54 +11
16. Ковентри Ковентри Сити 55 46 14 13 19 49 61 -12
17. Нотингем Форест Нотингем Форест 52 46 12 16 18 37 45 -8
18. Бирмингем Сити Бирмингем Сити 52 46 13 13 20 37 61 -24
19, Бристол Сити Бристол Сити 51 46 15 6 25 46 68 -22
20. Хадерсфилд Хадерсфилд Таун 49 46 12 13 21 50 71 -21
21. Дарби Каунти Дарби Каунти 44 46 11 11 24 36 58 -22
1downarrow red.svg 22. Викомб Викомб Вондерерс 43 46 11 10 25 39 69 -30
1downarrow red.svg 23. Ротерам Јунајтед Ротерам Јунајтед 42 46 11 9 26 44 60 -16
1downarrow red.svg 24. Шефилд Венздеј Шефилд Венздеј (-6) [21] 41 46 12 11 23 40 61 -21

Легенда:

      Промоција во Премиер лига на Англија 2021-2022
Noatunloopsong (nuvola).svg Се квалификува за плејофот за промоција во Премиер лига на Англија 2021-2022
      Испаѓа во Лига Еден 2021-2022

Нотес:

Три бода за победа, еден за нерешено, нула за пораз.

Санкции:

На Шефилд Венздеј му биле одземени 12 бода за прекршување на правилата за профитабилност и одржливост на Фудбалската лига на Англија.[22]
Последователно, казната била намалена на 6 бода.

Плејоф[уреди | уреди извор]

  Полуфинале Финале
                     
3  Брентфорд Брентфорд 0 3 3  
6  Борнмут Борнмут 1 1 2  
    3  Брентфорд Брентфорд 2
  4  Свонзи Сити Свонзи Сити 0
4  Свонзи Сити Свонзи Сити 1 1 2
5  Барнсли Барнсли 0 1 1  

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Тим 1  Вкупен резултат   Тим 2   1 натпревар     2 натпревар  
Брентфорд Брентфорд 3-2 Борнмут Борнмут 0-1 3-1
Свонзи Сити Свонзи Сити 2-1 Барнсли Барнсли 1-0 1-1

Финале на плејофот[уреди | уреди извор]

29 мај 2021
15:00 BST
Брентфорд Брентфорд 2-0 Свонзи Сити Свонзи Сити Вембли, Лондон
Гледачи: 12,000
Судија: Крис Кавана
Тони гол 10' (пен..)
Маркондес гол 20'
Извештај

Статистика и награди[уреди | уреди извор]

Индивидуална статистика[уреди | уреди извор]

Список на стрелци[уреди | уреди извор]

Гол Играч Клуб
33[б 1] Англија Ајван Тони Брентфорд Брентфорд
28 Англија Адам Армстронг Блекбурн Роверс Блекбурн Роверс
26 Финска Теему Пуки Норич Сити Норич Сити
20 Велс Кифер Мур Кардиф Сити Кардиф Сити
19 Португалија Лукас Жоао Рединг Рединг
17[б 2] Гана Андре Ају Свонзи Сити Свонзи Сити
17[б 3] Холандија Арно Данжума Борнмут Борнмут
15 Англија Доминик Соланке Борнмут Борнмут
14 Аргентина Емилијано Буендија Норич Сити Норич Сити
14 Англија Џамал Лоу Свонзи Сити Свонзи Сити
13 Сенегал Исмаила Сар Вотфорд Вотфорд
12 Англија Ник Пауел Стоук Сити Стоук Сити
12 Шкотска Линдон Дајкс Квинс Парк Ренџерс Квинс Парк Ренџерс
11 Англија Џед Валас Милвол Милвол
11 Брег на Слоновата Коска Јаку Меите Рединг Рединг
11 Англија Коли Вудроу Барнсли Барнсли
10 Англија Џуниор Станислас Борнмут Борнмут
10 Англија Мајкл Смит Ротерам Јунајтед Ротерам Јунајтед
10 Ирска Џејмс Колинс Лутон Таун Лутон Таун
 1. 2 гола во плејофот
 2. 1 гол во плејофот
 3. 2 гола во плејофот

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Alex Mowatt on Barnsley FC Архивирано на 11 ноември 2020 г. Barnsley Football Club. Retrieved 6 August 2020.
 2. „Take a closer look 20/21 Kit“. Barnsley F.C. 17 July 2020. Посетено на 28 July 2020.
 3. „HARLEE DEAN NAMED BLUES NEW CAPTAIN“. Birmingham City F.C. 26 July 2019. Посетено на 1 August 2019.
 4. „BLUES AGREE PRINCIPAL PARTNERSHIP WITH BOYLESPORTS“. Birmingham City F.C. 3 June 2019.
 5. „Rovers secure ground-breaking shirt sponsorship with Recoverite Compression“. 29 August 2020.
 6. AFC Bournemouth 🍒 [@afcbournemouth] (1 September 2020). „New @UmbroUK third kit ✅ New front of shirt sponsor ✅ All three kits will be available for pre-order tomorrow, full details coming 🙌 t.co/SZiUfeXuFi“ (Tweet) (англиски). Посетено на 29 December 2020 – преку Twitter.
 7. „CAPTAIN KALAS TO LEAD ROBINS“. Bristol City F.C. 12 September 2020. Посетено на 12 September 2020.
 8. „MANSIONBET UNVEILED AS PRINCIPAL SPONSOR“. Bristol City.
 9. „#ChairboysNewKit: Pre-order yours now!“. Wycombe Wanderers F.C. 13 August 2020. Посетено на 19 August 2020.
 10. „Third kit launches live on TV!“. Wycombe Wanderers F.C. 7 September 2020. Посетено на 6 October 2020.
 11. „Watford Announces Record Four-Year Kelme Kit Deal“. Footy Headlines. 15 May 2020. Посетено на 1 August 2020.
 12. „Wisdom On Temporary Captains Role It Is An Honour“. www.dcfc.co.uk.
 13. „Derby County Announce Umbro Kit Deal“. Посетено на 12 June 2017.
 14. „NEWS: Coventry City announce BoyleSports as the Club's New Principal Partner!“. Coventry City F.C. 20 August 2020.
 15. „Millwall announce Huski Chocolate as new principal partner“. Millwall FC. Посетено на 21 June 2019.
 16. „Casumo signs two-year partnership deal with Reading Football Club“. www.readingfc.co.uk.
 17. „Swansea City name new club captain for 2019/20 season“. Wales Online. 30 July 2019. Посетено на 30 July 2019.
 18. „Swans sign Joma for new campaign“. swanseacity.com. Архивирано од изворникот на 4 June 2016. Посетено на 3 May 2016.
 19. „SWANSEA UNIVERSITY BECOME SWANS' NEW FRONT OF SHIRT SPONSOR“. swanseacity.com. 19 August 2020. Посетено на 19 August 2020.
 20. „Huddersfield Town unveil shirt sponsorship plans for season – with two twists“. Посетено на 3 January 2021.
 21. The Athletic. „Sheffield Wednesday have points deduction reduced from 12 to six“. The Athletic. Посетено на 2020-12-26.
 22. „EFL statement: Sheffield Wednesday“ (италијански). 1 август 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]