Чемерски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чемерски манастир
Влезот со знак за манастирот
Информации
Целосно имеМанастир „Св. Спас“ - Чемерско
Други имињаМанастир „Вознесение Христово“ - Чемерско
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наИсус Христос
ЕпархијаПовардарска
Цркви„Вознесение Христово“
Личности
Место
МестоЧемерско, Општина Кавадарци, Македонија Македонија
Координати41°17′22″N 22°8′28″E / 41.28944° СГШ; 22.14111° ИГД / 41.28944; 22.14111Координати: 41°17′22″N 22°8′28″E / 41.28944° СГШ; 22.14111° ИГД / 41.28944; 22.14111
Видливи остатоци1 црква, конак
Отворен за јавностда
Други информации(Ваташка парохија)

Чемерски манастир — нов манастир во бошавското село Чемерско, сместен во самото село.

Историја[уреди | уреди извор]

Манастирската црква била изградена на темели на постара црква од 1860-тите години.[1]

Градби во манастирот[уреди | уреди извор]

Манастирскиот комплект е составен од: манастирската црква, манастирските конаци, како и други помошни објекти.

Црква „Вознесение Христово“[уреди | уреди извор]

Главната манастирска црква е посветена на Вознесението Христово, по која е и наречен целиот манастир.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Цркви во Ваташката парохија". Повардарска епархија. Посетено на 20 јануари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]