Челјабинска област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Челјабинска област
Знаме на Челјабинската област Грб на Челјабинската област
=Челјабинската област во Русија
Уралски федерален округ во Русија
Држава: Русија
Округ: Уралски
Површина: 87 900 км²
Население: 3 603 339( 2002)
Главен град: Челјабинск
Густина на население: 41 ж/км²
Повикувачки број: 74

Челјабинска област (руски: Челя́бинская о́бласть) е федерална област во Русија. Административен центар е градот Челјабинск.