Прејди на содржината

Челопеч

Координати: 42°42′3.39″N 24°4′58.65″E / 42.7009417° СГШ; 24.0829583° ИГД / 42.7009417; 24.0829583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Челопеч
Челопеч
село
Црквата „Свети Никола“ во село Челопеч
Црквата „Свети Никола“ во село Челопеч
Грб на Челопеч
Челопеч is located in Бугарија
Челопеч
Челопеч
Местоположба на Челопеч во Бугарија
Координати: 42°42′3.39″N 24°4′58.65″E / 42.7009417° СГШ; 24.0829583° ИГД / 42.7009417; 24.0829583
ЗемјаБугарија
ОбластСофија
ОпштинаЧелопеч
Управа
 • ГрадоначалникАлекси Кесјаков (независен)
Површина
 • Вкупна44,39 км2 (17,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000734000000734 м
Население (2022)
 • Вкупно1,750
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код2087
Повик. бр.+359 07185
Мреж. местоchelopech.egov.bg

Челопеч (бугарски: Челопеч) — село во Западна Бугарија, административен центар на општината Челопеч во Софиската Област. Има население од околу 1.750 жители (2022).[1]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во планинско подрачје, 75 километри источно од главниот град Софија. Низ селото минуваат Подбалканскиот пат и пругата СофијаБургас.

Историја[уреди | уреди извор]

Во земјиштето на Челопеч, во локалитетите „Гинова могила“ и „Градиште“, биле пронајдени остатоци од населби и градежи кои датираат од античко време. Името на населбата за прв пат се појавува во зачуваните турски документи од 1430 година. Се претпоставува дека постоела за време на Второто Бугарско Царство или е создадена непосредно пред падот на Бугарија под османлиска власт.

Eкономија[уреди | уреди извор]

Челопеч е едно од најголемите и најбогатите наоѓалишта на бакар-злато-пирит во Европа. Рударството е главна индустрија, што е една од причините за добрата економска состојба на општината.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]