Прејди на содржината

Челичноглава пастрмка

Од Википедија — слободната енциклопедија

Челичноглава пастрмка — име за анадромната калифорниска пастрмка (Oncorhynchus. m. irideus) или пастрмката со црвена лента (O. m. gairdneri).[1] Овие пастрмки потекнуваат од слатководните и океански екосистеми низ Северна Америка, но денес се населени на сите континенти освен Антакртикот. Челичноглавите пастрмки за своја одбрана користат водни препреки како вегетација, карпи и паднати дрва. Тие мигрираат за мрестење во летните и зимските месеци.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Fisheries, NOAA (2020-05-06). „Steelhead Trout | NOAA Fisheries“. NOAA (англиски). Посетено на 2020-05-09.
  2. „Rainbow Trout and Steelhead“. National Wildlife Federation (англиски). Посетено на 2020-05-09.