Чевлички на асфалтот

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Чевлички на асфалтот“ (српски: Ципелице на асфалту) — филм за деца на режисерите Љубомир Радичевиќ и Здравко Рандиќ од 1956 година. Главните улоги ги играат: Радмило Анѓелковиќ, Деса Бериќ и Велимир Бата Живојиновиќ.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Филмот е составен од три посебни приказни: доживувањата на девојчето Зорица која скита низ градот додека нејзината мајка мисли да е во градинката: судирот на група деца со домарот на еден облакодер поради едно куче; и играта на едно момче со украден револвер.

Наводи[уреди | уреди извор]