Куевас дел Валје

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Чевас дел Вале)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чевас дел Вале
Поглед кон црквата во Куевас дел Валје
Поглед кон црквата во Куевас дел Валје
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЧевас дел Вале
Површина
 • Вкупна19 км2 (7 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно580
 • Густина30,5/км2 (790/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Чевас дел Вале — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.Координати: 40°18′N 5°00′W / 40.300° СГШ; 5.000° ЗГД / 40.300; -5.000