Чање

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чање
Čanje
Чање is located in Slovenia
Чање
Чање
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°0′41.2″N 15°22′14″E / 46.011444° СГШ; 15.37056° ИГД / 46.011444; 15.37056
Држава Словенија
Традиционален регионШтаерска
Статистички регионПосавски
ОпштинаСевница
Површина
 • Вкупна3,25 км2 (1,25 ми2)
Надм. вис.&10000000000000246099999246,1 м
Население (2020)
 • Вкупно113
 • Густина35/км2 (90/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.8283
Рег. таб.KK

Чање (словенечки: Čanje) — населба во Општина Севница во централна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Долна Штаерска. Населбата сега е вклучена во Посавскиот статистички регион.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Občina Sevnica“. www.obcina-sevnica.si. Посетено на 21 ноември 2021.