Прејди на содржината

Чај во пустината (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Заштитничко небо“ или „Чај во пустината“ (англиски: The Sheltering Sky) — британско-италијански филм од 1956 година, во режија на Бернардо Бертолучи (Bernardo Bertolucci), кој е автор и на сценариото, заедно со Марк Пеплоу (Mark Peploe). Главните улоги ги толкуваат: Дебра Вингер, Џон Малкович, Кемпбел Скот, Џил Бенет, Тимоти Спол, Амина Анаби и Ерик Ву-Ан. Филмот е заснован врз истоимениот роман на Пол Боулз (Paul Bowles), кој е ангажиран како наратор во филмот. Автор на музиката е јапонскиот композитор Рјуичи Сакамото, а фотографијата е дело на Виторио Стораро. Филмот бил награден со „Златен глобус“ за оригинална музика, а Бертолучи бил номиниран за најдобра режија.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Порт и Кит Моресби се богат брачен пар од Њујорк. Тие пристигаат во Северна Африка во потрага по нови сензации и егзотични подрачја, бидејќи нивниот брачен однос е заглавен во рутината.

Erotska drama. Port i Kit Moresby bogat su i dokon newyorški bračni par umjetničkih sklonosti, koji doputuje u sjevernu Afriku. Njihov bračni odnos opasno nagriza rutina, stoga su u potrazi za novim senzacijama u egzotičnim ambijentima, a društvo im pravi mladi bonvivan George Tunner. Port se već prve noći upusti u nimalo bezazlenu pustolovinu s lokalnom prostitutkom, dok Kit, kako se čini, bezazleno koketira s Tunnerom. Port inzistira da put prema jugu, dublje u saharsko područje, nastave automobilom s gđom Lyle i njezinim ne osobito bistrim sinom Ericom. Kit odluči putovati vlakom, i to s Tunnerom...

Наводи[уреди | уреди извор]