Чашкести лишаи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чашкести лишаи
Чашкести лишаи
Cladonia sobolescens.jpg
Cladonia sobolescens
Научна класификација [ у ]
Царство: Габи
Тип: Торбести габи
Класа: Леканоромицети
Ред: Леканоровидни
Семејство: Чашкести лишаи
Zenker
Типски род
Чашкест лишај (Cladonia)
P. Browne
Родови

во текстот

Чашкестите лишаи (науч. Cladoniaceae) се фамилија од лишајни габи од редот Леканоровидни.[1] Тука спаѓаат еленската мов и чашкестиот лишај (Cladonia).

Родови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lumbsch TH, Huhndorf SM.. Outline of Ascomycota – 2007. „Myconet“ (The Field Museum, Department of Botany, Chicago, USA) том  13: 1–58. http://www.fieldmuseum.org/myconet/outline.asp.