Чау Јун-Фат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Чау Јун-Фат, (роден на 18 мај 1955 година), претходно познат како Доналд Чоу, е актер од Хонгконг. Тој е најдобро познат во Азија за неговите соработки со режисерот Џон Ву во акциите на херојските крвопролетни жанрови од типт на "Подобро утре", "Убиецот" и "Хард вар";и на Запад за неговите улоги како Ли Мубај во Крвав тигар, Скриен змеј и Сао Фенг во Пиратите од Карибите: во делот на At World's End. Воглавно игра во драматични филмови и освоил три Хонг Конг филмски награди за најдобар актер и две награди за најдобар актер во Тајван.

Чау Јун-Фат

Во 2014 година, Чоу беше вториот највисок заработувачки актер во Хонг Конг, заработи 170 милиони долари (21,9 милиони американски долари).

Биографија[уреди | уреди извор]

Чау е роден на островот Ламма, во Хонг Конг, мајкаму работела како земјоделец за чистење на зеленчук, и татко му кој работел на танкерот "Шел". Чау пораснал во фармерска заедница на островот Ламма, во куќа без електрична енергија. Тој се будел во зори секое утро за да и помогне на мајка си да продава чај-пудинг на улиците во Хака, додека во попладневните часови, тој одел да работи во полињата. Неговото семејство се преселило во Коулун кога имал десет години.На 17 години, го напуштил училиштето за да помогне во поддршката на семејството, правејќи чудни работи, вклучувајќи поштар, продавач на камери и таксист. Неговиот живот почнал да се менува по колеџот кога тој одговорил на реклама во весник, а апликацијата актер-стажант била прифатена од ТВБ, локалната телевизиска станица. Тој потпиша тригодишен договор со студиото и го направи своето деби за глума. Чоу стана срце и познато лице во сапунските опери кои беа извезени на меѓународно ниво.

Chow Yun Fat for wiki.jpg

Чау се оженил два пати, првпат во 1983 година со Кендис Ју, актерка од Азискска телевизија, бракот траел девет месеци. Во 1986 година, Чау се оженил со Сингапур Јасмин Тан. Девојката немала деца, иако Чау имала ќерка, Селин Нг, поранешен детски модел за Chickeeduck, McDonald's, Toys'R'Us и други компании.

Писателска дејност[уреди | уреди извор]

На 26 јуни 2008 година, Чоу ја објави својата прва фото-колекција во Хонг Конг, која ги вклучува и фотографиите снимени на неговите филмови. Приходите од продажбата на книгата биле донирани за жртвите од земјотресот во Сечуан. Објавени од Луј Витон, книгите биле продадени во продавниците на Витон во Хонг Конг и во Париз.

филмографија[уреди | уреди извор]

Чау се појавил во повеќе од 121 филм и 24 телевизиски серии.

Видео игри[уреди | уреди извор]

Ѕвездата на Чау Јун-Фат на авенијата на ѕвездите во Хонг Конг

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Hong Kong Филмски награди Најдобар актерски номинација за "Хонг Конг 1941"

Номинација за најдобра оригинална филмска песна за The Diary of a Big Man

Номинација за најдобар актер за филмот God of Gamblers

Номинација за најдобар актер за филмот Once a Thief

(13 номинации за најдобар актер, 2 номинации за најдобар актер, 2 најдобри номинации за оригинален филм)

Богатство[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од 2016 година, нето вредноста на Чау изнесува 80 милиони американски долари. Чау, исто така, рече дека ќе донира 99 отсто од своето богатство во добротворни цели преку поставување фондација за да им помогне на сиромашните.