Чауш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чауш
Чаушбашија
Илустрација од Питер Манди (1618)

Чауш[1][2], чавуш или чаус[3] (од турски: çavuş / چاوش, „гласник“), арапски 'shawish, شاويش'[4], (од старотуркиски chabush или chawush, „личност која дава наредба“)[5]османлиска титула која се користела за две посебни војнички професии кои се разликувале според рангот на офицерот во Отоманското Царство. Чаушот имал ранг веднаш под агата и кетудата, а исто така терминот се користел и за членовите на специјализираната единица чауши[6] која се состоела од комбинирана коњаница и пешадија што служиле на Царскиот совет (како во Отомански Египет)[6].

Чаушбашијата бил еден вид асистент (или заменик) на големиот везир[7] и се занимавал со безбедносни прашања[8], ги придружувал амбасадорите при нивната посета на везирот и исто така ги разгледувал петициите доставени до Советот, имал право да ги води состаноците на советот, кога големиот везир не бил присутен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „чауш“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „чауш“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „Chiaus“. Merriam-Webster.
  4. https://www.almaany.com/ar/dict/ar-ar/%D8%B4%D8%A7%D9%88%D9%8A%D8%B4/
  5. „*Etimoloji: Kökenbilim, kelimelerin aslını ve evrimini inceleyen disiplin ~ EYun étymon "asıl" + logeía "bilim". Nisanyansozluk.com. Посетено на 2017-06-30.
  6. 6,0 6,1 Wilkins 2010, стр. 122.
  7. Başaran 2014, стр. 186, Stein 2007, стр. 84
  8. Başaran 2014, стр. 186.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]