Чарни Слупск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чарни Слупск
Czarni Słupsk logo 15.png
ЛигаПКЛ
Основан1989
ИсторијаАлкпол-Чарни
(1997–1999)
Брок-Алкпол
(1999–2001)
М&С Окна
(2001)
Брок Чарни
(2001–2002)
Чарни
(2002–2005)
Енерга Чарни
(2005–present)
СалаХала Грифија
Сала Капацитет3,200
ЛокацијаСлупск, Полска
Бои на клуботцрна, црвена, сребрена, сина
                   
ПретседателАнжеј Твардовски
ТренерРобертс Штелмахерс
Дресови
Kit body chevron black.png
Домашен jersey
Team colours
Домашен
Kit body chevron white.png
Гостински jersey
Team colours
Гостински


Чарни Слупск - полски кошаркарски клуб, од градот Слупск. Во моментов се натпреварува во Првата лига на Полска.[1]

Својте домашени натпревари клубот ги игра во Хала Грифија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Tauron Basket Liga - Druzyny - Energa Czarni Slupsk, plk.pl, accessed 28 February 2011. (полски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]