Чарлс Малик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чарлс Малик и Даг Хамарскјилд, во 1958 година

Чарлс Хабиб Малик (понекогаш напишан Чарлс Хабиб Малек; [1][2][3] 1906 година - 28 декември 1987 година; арап. شارل مالك ) бил либански академски, дипломат и филозоф. Тој служел како либански претставник во Обединетите нации, претседател на Комисијата за човекови права и Генералното собрание на Обединетите нации, член на либанскиот кабинет, национален министер за образование и уметност, министер за надворешни работи и емиграција, како и за теологија. Тој бил одговорен за изготвување и усвојување на Универзалната декларација за човекови права од 1948 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Awad, Najib George (2012). And Freedom Became a Public-square: Political, Sociological and Religious Overviews on the Arab Christians and the Arabic Spring (англиски). LIT Verlag Münster. ISBN 9783643902665.
  2. Sayigh, Rosemary (2015-03-01). Yusif Sayigh: Arab Economist and Palestinian Patriot: A Fractured Life Story (англиски). American University in Cairo Press. ISBN 9781617976421.
  3. „Charles Habib Malek - Les clés du Moyen-Orient“. www.lesclesdumoyenorient.com. Посетено на 2019-07-23.