Чарли Ханам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чарли Ханам
Чарли Ханам на Берлинскиот филмски фестивал во 2017 година
Роден(а)Чарлс Метју Ханам
10 април 1980.(1980-04-10)(43 г.)
Њукасл, Англија
НационалностБританец
ЗанимањеГлумец
Активен период1998–сè уште
СопружникКетрин Тауни (в. 1999–2002)

Чарлс Метју Ханам (роден на 10 април 1980 г.)[1] — англиски глумец.

Тој е познат по улогите како Џекс Телер во криминалната серија Синови на анархијата (2008–14), Лојд Хајт во комичната серија Неодлучни (2001–02), насловниот лик во Николас Никелби (2002), Пит Данам во Хулигани (2005), Рајли Бекет во Битка за Тихиот Океан (2013) и кралот Артур во Кралот Артур: Легендата за мечот (2017).

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
1999 Што му се случи на Харолд Смит? Даз
2002 Напуштена Ембри Ларкин
2002 Николас Никелби Николас Никелби
2003 Студена планина Бози
2005 Хулигани Пит Данам
2006 Потомци Патрик
2011 Цена на страста Гевин Николс
2012 3,2,1... и Френки експлодираше Френки
2012 Стапица Џеј
2013 Битка за Тихиот Океан Рајли Бекет
2015 Пурпурен врв Алан Мекмајкл
2016 Изгубениот град З Перси Фосет
2017 Кралот Артур: Легендата за мечот Крал Артур
2017 Пеперутка Анри Шариер Во постпродукција

Телевизија[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
1998 Бајкерски клуб Џејсон Чакл 3 епизоди
1999 Мојот прекрасен живот Вес Епизода: „Moving On“
1999–2000 Тотално квир Нејтан Малони 10 епизоди
1999 Микро сапуница Бред Епизода: „2.6“
2000 Млади американци Грегор Рајдер 3 епзиоди
2001–02 Неодлучни Лојд Хајт 18 епизоди
2008–14 Синови на анархијата Џекс Телер 92 епизоди

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Charlie Hunnam: Biography“. TVGuide.com. Посетено на 27 November 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]