Чанкр (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Cankiri
Çankırı
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Cankiri во Турција
Местоположба на покраината Cankiri во Турција
Земја Турција
Регион Анадолија
Површина
 • Total 7.388 km2 (2,853 sq mi)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total 179.067
 • Густина 24/km2 (63/sq mi)
Повик. бр. 0376
Рег. таб. 18

Чанкири (турски: Çankırı) е провинција во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Чанкири. Покраината има 273 089 жители (2006) и плоштина од 7388 кв.км. Разделен е на 18 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]