Чанкр (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Чанкири(покраина))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Cankiri
Çankırı
Покраина во Турција
Местоположба на покраината Cankiri во Турција
Местоположба на покраината Cankiri во Турција
ЗемјаТурција
РегионАнадолија
Површина
 • Total7.388 км2 (2,853 ми2)
Население (31 декември 2010)[1]
 • Total179.067
 • Густина24/км2 (63/ми2)
Повик. бр.0376
Рег. таб.18

Чанкири (турски: Çankırı) е провинција во северна Турција. Административен центар на вилаетот е истоимениот град Чанкири. Покраината има 273 089 жители (2006) и плоштина од 7388 кв.км. Разделен е на 18 општини.

Наводи[уреди | уреди извор]

Координати: 40°44′08″N 33°21′58″E / 40.73556° СГШ; 33.36611° ИГД / 40.73556; 33.36611