Чанг Јунгсјанг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Олимписки медали
Натпреварувач за Народна Република Кина НР Кина
Машко борење во грчко-римски стил
Сребро 2008 Пекинг

Чанг Јунгсјанг (кинески: 常永祥, пинјин: Cháng Yǒngxiáng; р. 16 септември 1983 во Хандан) — кинески борач кој на Летните олимписки игри - 2008 одржани во Пекинг го освои бронзениот медал во дисциплината Грчко-римски до 74 кг.

Во 2008 г., на првенството на Азија, Чанг го освои првото место.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]