Чангбаи Планини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рајско Езеро - планина Чангбаи
Рајско Езеро - планина Чангбаи

Планини Чангбаи , Чангпексан ( кинески: трад. 長白山地, упр. 长白山地, корејски: 장백산맥 ) е вулканска висорамнина во манчурско-корејските планини, сместена во Кина и делумно во КНДР.

Планите што преовладуваат се 1000-2000 м. Највисоката точка е вулканот Пектусан (2744 м, според други извори, 2750 м ). Платото е расчленето од длабоки долини на реките Јалу, Манцјан, Тумен и нивните притоки. Тука растат зимзелени шуми и џуџести зимзелени грмушки.

Наводи (уреди)[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Чангбаи // Чаган — Экс-ле-Бен. — М. : Советска енциклопедија, 1978. — (Голема советска енциклопедија : [в 30 т.] / гл. ред. А. М. Прохоров ; 1969—1978, т. 29).