Чами

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чамски Албанци
(Çamët shqiptarë)
Вкупен број
170,000[1]-440,000[2]
Подрачја со значајно население
 Албанија120,000-250,000[2][3]
 Грција40,000[2][4][5]
 Турција80,000-100,000[6]
 САД50,000-70,000[2][6]
Јазици
Албански
(исто така и грчки, турски и англиски, во зависност од државата)
Вероисповед
ислам, Православие

Чамски Албанци или Чами (на албански: Çamë; на грчки: Τσάμηδες) — етничка под-група на Албанците кои ја населувале областа Чамерија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Victor Roudometof, Collective Memory, National Identity, and Ethnic Conflict: Greece, Bulgaria, and the Macedonian question, 2002.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Miranda Vickers, The Cham Issue - Where to Now?, 2007.
  3. Antonina Zhelyazkova, Problems of Multiethnicity in the Western Balkans, 2004.
  4. Laurie Hart, Culture, Civilization, and Demarcation at the Northwest Borders of Greece, 1999.
  5. Emanuele Banfi, Minorités linguistiques en Grèce: Langues cachées, idéologie nationale, religion, 1994.
  6. 6,0 6,1 Mal Berisha, Diaspora Shqiptare në Turqi, 2000.