Чалија (Нераште)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чалија - Стојанов Дол

Карта

Местоположба 42°6′24″N 21°6′32″E / 42.10667° СГШ; 21.10889° ИГД / 42.10667; 21.10889Координати: 42°6′24″N 21°6′32″E / 42.10667° СГШ; 21.10889° ИГД / 42.10667; 21.10889
Основни податоци
Место Нераште
Општина Теарце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Чалија или Стојанов Долархеолошко наоѓалиште во тетовското село Нераште. Претставува населба од доцноантичкото време. Се наоѓа на еден простор југоисточно од селото, каде се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и множество градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069