Чаир-Градиште (Тремник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Чаир-Градиште — утврдена населба и некропола од доцноантичкото време. На 1,5 километри северно од селото Тремник има висок рид со зарамнето плато на кое на површината се гледаат остатоци од одбранбен бедем, фрагменти од керамички садови и питоси, како и градежен материјал. На јужниот крај на наоѓалиштето се константирани гробови.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069