Чадливка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чадливка
(MHNT) Fumaria officinalis - Habit.jpg
Обична чадливка (Fumaria officinalis)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Ред: Лутиковидни
Семејство: Афиони
Род: Чадливка
L.
Типски вид
Обична чадливка
(Fumaria officinalis)
Видови

во текстот.

Чадливката или димарка[1][2] (науч. Fumaria) е билка од родот кој се состои од 50 вида на едногодишни цветни растенија од Европа, Африка и Азија со најголема разновидност во подрачјето на Средоземјето. Растенијата се воведени и во други континенти: Северна Америка, Јужна Америка и Австралија.[3] Индиската чадливка (Fumaria indica) го содржи алкалоидите фујузифин и алфа-хидрастин.[4][5] Се смета дека ова растение има потенцијал како лек против воспалувања и болки.[6]

Како храна[уреди | уреди извор]

Се смета дека чадливката игра важна улога во исхраната на грлицата.

Како плевел[уреди | уреди извор]

Во Република Македонија, обичната чадливка (Fumaria officinalis) важи за плевел. Плевели: Чадливка (обична росница) - Fumaria officinalis, Запис 113 Архивирано 11 декември 2011 г.. (македонски)

Видови[уреди | уреди извор]

Родот содржи околиу 50 вида, меѓу кои:


Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Причинители Архивирано 11 декември 2011 г.. - Агробаза (македонски)
  2. Список на лековити /ароматични билки и зачини - ИПАРД (македонски)
  3. Lidén, Magnus. 1986. Synopsis of Fumarioideae (Papaveraceae) with a monograph of the tribe Fumarieae. Opera Botanica 88, Copenhagen, Denmark
  4. Pandey MB, Singh AK, Singh JP, Singh VP, Pandey VB .,"Fuyuziphine, a new alkaloid from Fumaria indica." Nat Prod Res. 2008 април 15;22(6):533-6
  5. http://www.mycobiology.or.kr/Upload/files/MYCOBIOLOGY/35(3)%20157-158.pdf[мртва врска]
  6. Rao CV, Verma AR, Gupta PK, Vijayakumar M.,"Anti-inflammatory and anti-nociceptive activities of Fumaria indica whole plant extract in experimental animals." Acta Pharm. 2007 Dec;57(4):491-8