Чави Ернандес

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Чави Ернандез)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чави
Xavi Euro 2012 vs France 02.jpg
Чави во настап за шпанската репрезентација на Евро 2012
Лични податоци
Полно име Хавиер Ернандес Креус[1]
Роден на 25 јануари 1980 (1980-01-25) (42 г.)
Роден во Тераса, Шпанија
Висина 1,70 м[2]
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Барселона
Број 6
Младинска кариера
1991/1997 Барселона
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997/2000 Барселона Б 61 (4)
1998/ Барселона 464 (56)
Репрезентација
1997 Шпанија до 17 години 10 (2)
1997/1998 Шпанија до 18 години 10 (0)
1999 Шпанија до 20 години 6 (2)
1998/2001 Шпанија до 21 година 25 (7)
2000 Шпанија до 23 години 6 (2)
2000/ Шпанија 130 (13)
1998/ Каталонија 10 (2)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Хавиер „Чави“ Ернандес и Креус (шпански: Xavier "Xavi" Hernández i Creus; р. 25 јануари 1980) — шпански професионален фудбалер кој игра на позицијата централен среден играч во екипата на ФК Барселона и шпанската фудбалска репрезентација.

Успеси[уреди | уреди извор]

Барселона[уреди | уреди извор]

Шпанија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA World Cup South Africa 2010: List of Players“ (PDF). Fédération Internationale de Football Association (FIFA). 4 June 2010. стр. 29. Посетено на 13 September 2013.
  2. „Xavier Hernández Creus“. FC Barcelona. Архивирано од изворникот на 2012-08-22. Посетено на 18 August 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]