Чаба Хегедуш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Hegedűs Csaba fortepan 88454.jpg
Хегедуш во 1974 г.
Лични податоци
Роден(а)Предлошка:Birth-date and age
Шарвар, Унгарија
Висина187 cm
Спорт
Спортгрчко-римски стил

Чаба Хегедуш (роден на 6 септември 1948) е пензиониран борач од Унгарија. Во 1971 година тој освои светска титула и беше прогласен за унгарски спортист на годината. Тој се натпреваруваше на Олимпијадата 1972 и 1976 година и освои златен медал во 1972 година. Во 1973 година, тој едвај преживеал сообраќајна несреќа. Тој се опоравил до 1975 година, кога го освоил четвртото место на светските првенства и ги освоил европските титули во 1976 и 1977 година. [1] Помеѓу 1979 и 1989 година го тренираше унгарскиот тим за борење, а подоцна стана спортски администратор, работел во националното здружение за борење, Унгарскиот олимписки комитет и ФЕДА . [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Хегедес, д-р Чаба (Хун) . iat.uni-leipzig.de
  2. Csaba Hegedűs . sports-reference.com