Ц/1760 А1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ц/1760 А1
Голема комета од 1760 година
Откривање
ОткривачАбе Шевалие
Откриена7 јануари 1760 година
Орбитални особености A
Епоха08:11:02 часот, 17 декември 1759 година TDB
(JD 2363871.841)
Лак на набљудување31 денови
Перихел0.96576 АУ
Занесеност1.0 (претпоставено)
Наклон175.126°
Последен перихел17 декември 1759 година
Следен перихел непознато

Ц/1760 А1 - Голема комета од 1760 година за прв пат била видена на 7 јануари 1760 година од страна на Абе Шевалие во Лисабон[1].

Шарл Месие исто така ја забележал кометата на 8 јануари 1760 година во Париз, во правец на Орион.

Кометата била негово трето откритие, а кометата беше 51-ва со пресметана орбита. Месие ја набљудувал кометата вкупно 6 дена.

Таа се приближила до Земјата на приближно 0,0682 астрономска единица (AУ) или 6,34 милиони милји. Ова е 17-то најблиско приближување на комета на сите времиња. Месие ѝ дал на кометата магнитуда оцена од 2,0, што ја прави лесно видлива со голо око. Месие и дал на кометата агол на издолжување од 140 степени.

Месие наиде на противење од астрономот на морнарицата Жозеф Николас Делисл, кој го вработил Месие од октомври 1751 година, бидејќи Делис не го го објавил откритието што го направил Месиер. Ова беше продолжение на недовербата што се развила помеѓу Месие и Делис, бидејќи Делис бавно ја објавувал работата направена од Месие во 1759 година; Месие независно ја открил Халеевата Комета на 21 јануари 1759 година, но бидејќи Месие се сомневал во исправноста на патот на Делис, Делис му наредил на Месие да продолжи да ја набљудува кометата и одбил да го објави своето откритие. Делис очигледно подоцна се предомислил и го објавил откритието на 1 април 1759 година, но други француски астрономи го дискредитирале тврдењето на Делис, означувајќи го откритието како првоаприлска шега. Делис се пензионирал во 1760 година.

Кометата била на околу 216 ае од Сонцето.

Наводи[уреди | уреди извор]