Ц.Т. Флечер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
C.T. Fletcher
Лични податоци
Прекар(и)Superman, Plush Beard
ДржавјанствоUnited States
Роден(а)јуни 8 1959 (1959-06-08) (62 г.)
Pine Bluff, Arkansas, U.S.
ЗанимањеVlogger, media personality, actor, personal trainer, powerlifter, bodybuilder
Висина5 ft 11 in (180 cm)
Тежина225 lbs (102 кг)Предлошка:When
Порталctfletcher.com
Спорт
ЗемјаUnited States
СпортPowerlifting
КлубIron Addicts Gym
Успеси и титули
Светски првенства3-time World Bench Press Champion
3-time World Strict Curl Champion

Ц.Т. Али Флечер (роден на 8 јуни 1959 година) е американски блогер, медиумска личност, актер, личен тренер и поранешен кревач боди-билдер. Тој е трикратен светски шампион во Bench Press и трикратен светски шампион во Strict Curl.[1][2][3][4][5]

Ран живот[уреди | уреди извор]

Флечер е роден во Пајн Блаф, Арканзас, на 8 јуни 1959 година, син на Оги Реја и Валтер Флечер. Тој има постар брат по име Волт. За време на неговото раѓање, неговата мајка била домаќинка, а татко му бил теренски работник. Кога имал една година, тој и неговото семејство се преселиле во округот Лос Анџелес, Калифорнија, каде што се населиле во Вотс, а подоцна и во Комптон . Израснал со татко насилник, кој во тоа време проповедал во гаража со четири автомобили. Кога започна во основно, тие се преселија во блискиот Лејквуд, каде што неговиот татко инвестираше во неговата црква. На 12-годишна возраст, Флечер се вработил на бензинска пумпа.[6] Во 1977 година, на 18-годишна возраст, тој се приклучи на американската армија и беше стациониран во Германија. Додека бил таму, тој се интересирал за боречки вештини. Во 1979 година, тој започна да посетува часови по карате и заработи црн појас од втор степен. Во 1980 година, тој започна со кревање тегови и боди-билдинг . Отпрвин, тој беше заинтересиран за боди-билдинг, но потоа и кревањето на тегови го привлече неговиот интерес.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во 2013 година, Флечер го започна својот канал на Јутјуб. Во 2016 година, тој ја отвори сопствената спортска сала наречена Iron Addicts Gym.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Флечер живее во Сигнал Хил, Калифорнија . Тој претходно беше оженет со својата сакана од средно училиште, со која имаше деца. Бракот заврши во раните 1990-ти, а подоцна се ожени со жена што ја запознал додека работел во поштата. Во 1995 година, тие добија дете по име Самсон. Вкупно, тој и неговата сопруга имаат седум деца.

Во 2001 година, Флечер доби телефонски повик од неговиот лекар во врска со неговата хипертензија и како тоа може да биде опасно по живот. Неговото тело имаше голем удар и беше инвалид на 42 години. Во 2004 година, неговата мајка почина од конгестивна срцева слабост. Следната година, тој беше примен во болница во Лонг Бич, Калифорнија; од таму бил пренесен во Медицинскиот центар УЦИ за операција на отворено срце. Тој ја наследил срцева состојба од неговата мајка што имало големо влијание врз неговиот живот; неговата мајка и сите девет нејзини браќа и сестри починаа од срцеви проблеми.[6] Во 2005 година, тој беше подложен на спасувачка операција на отворено срце . На една епизода од „Искуството на Џо Роган“, тој откри дека претрпел уште еден срцев удар во јуни 2017 година и се надевал дека ќе се најде на списокот на чекање за трансплантација на срце. На 5ти Мај 2018 година тој преку Твитер објави дека е пронајдено срце за него. Следниот ден, тој беше подложен на операција за трансплантација на срце што траеше повеќе од 11 часа.[7]

Филмографија[уреди | уреди извор]

 • 2002 година - Гангстер партија како Сем [8]
 • 2004 година - Јас случајно го купирав твојот син како Реј Реј
 • 2004 година - Банки браќа како татко на Кларенс
 • 2007 година - Хит како голем Г рок
 • 2013 година - Само се шегувам со филмови како КТ
 • 2015 година - ЦТ Флечер: Моја величествена опсесија како КТ Флечер
 • 2016 година - Бетмен против Супермен: Зора на правдата како затвореник насилник
 • 2017 година - Maxx Yeager: Black Ops како голем богат

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Список на медалисти на светски шампионати во кревање на моќ (мажи)
 • Возење на моќ на Светските игри
 1. „M&F Olympia Seminars: CT Fletcher“. Muscle & Fitness (англиски). Посетено на 2017-10-30.
 2. „CT Fletcher - Age | Height | Weight | Images | Bio“. Greatest Physiques (англиски). 2017-03-20. Посетено на 2017-10-30.
 3. „CT Fletcher Inspiring Victims“. CNN iReport (англиски). Посетено на 2017-10-30.
 4. „CT Fletcher is Bringing Back the Strict Curl (Bicep Workout Included)“. Muscle & Strength (англиски). 2016-11-04. Посетено на 2017-10-30.
 5. „CT Fletcher: Through Death Brings New Life | IronMag Bodybuilding Blog“. www.ironmagazine.com (англиски). Посетено на 2017-10-30.
 6. 6,0 6,1 Rogan 2017
 7. https://www.youtube.com/watch?v=D2HVKlqYwks
 8. „C.T. Fletcher“. IMDb. Посетено на 2017-10-30.