Цшеплин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Цшеплин
Цшеплин се наоѓа во Германија
Цшеплин
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Северна Саксонија
Општ. заед. Ајленбург-Вест
Локални единици 10
Градоначалник Росвита Беркес
Основни податоци
Површина 67,98 км2
Надм. височина 103 м
Население 2.880 (31 декември 2014)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TDO
Пошт. бр. 04838
Повик. бр. 03423
Местоположбата на Цшеплин во рамките на округот Северна Саксонија
Карта
Координати 51°30′00″ СГШ 12°36′00″ ИГД / 

Цшеплин (германски: Zschepplin) — општина во округот Северна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]