Цшајц-Отевиг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Цшајц-Отевиг
Цшајц-Отевиг се наоѓа во Германија
Цшајц-Отевиг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Средна Саксонија
Општ. заед. Острау
Локални единици 12
Градоначалник Хорст Заупе
Основни податоци
Површина 18,22 км2
Надм. височина 141 м
Население 1.304 (31 декември 2014)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. FG
Пошт. бр. 04720
Повик. бр. 034324
Местоположбата на Цшајц-Отевиг во рамките на округот Средна Саксонија
Карта
Координати 51°10′30″ СГШ 13°12′00″ ИГД / 

Цшајц-Отевиг (германски: Zschaitz-Ottewig) — општина во округот Средна Саксонија, во Саксонија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]