Прејди на содржината

Цукаса Хосака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јапонија Цукаса Хосака
Лични податоци
Роден на 3 март 1937(1937-03-03)(87 г.)
Роден во Јапонија
Позиција Голман
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1959–1968 Furukawa Electric
Репрезентација
1960–1964 Јапонија Јапонија 19 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Цукаса Хосака (роден 3 март 1937) — јапонски фудбалер.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Цукаса Хосака бил член на јапонската репрезентација на Летните олимписки игри 1964.

Статистика[уреди | уреди извор]

Јапонија Јапонија
Сезона Настапи Голови
1960 1 0
1961 6 0
1962 6 0
1963 5 0
1964 1 0
Вкупно 19 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]