Црн синап

Од Википедија — слободната енциклопедија
{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/{{автотаксономија/Предлошка:Автотаксономија/Brassica|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}} |machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}|machine code=parent}}
Црн синап
Научна класификација [ у ]
Непознат таксон (попр): Brassica
Вид: Црн синап
Научен назив
Brassica nigra
L.
Brassica nigra
Scientific classification edit
Kingdom: Plantae
Clade: Tracheophytes
Clade: Angiosperms
Clade: Eudicots
Clade: Rosids
Order: Brassicales
Family: Brassicaceae
Genus: Brassica
Species:
B. nigra
Binomial name
Brassica nigra

Brassica nigra, или црн синап, е едно од едногодишно растение кое се одгледува поради неговите црни или темно кафеави семиња, кои најчесто се користат како зачин.Ова растение е родено во тропските региони на Северна Африка, умерените региони на Европа и делови од Азија .

Црното семе од синап
Црното семе од синап

Опис[уреди | уреди извор]

Растенија на црн сенф во Сарбрикен .
Плодови од црн сенф во Jardin des Plantes de Paris .

Тоа е исправено растение, со големи стебленца и лисја. Тие се покриени со влакна или влакна по основата, но на стеблото се помазни. Може да достигне и до 1.2 метри високо во влажна плодна почва.[1][2][3] Црниот синап цвета во лето, од мај (во Обединетото Кралство) и насекаде низ Европа. Цветовите на ова растение имаат четири жолти ливчиња, кои се двојно подолги од сепалите. Секое стебло на овој цвет има околу четири цветови на врвот, формирајќи прстен околу стеблото. Подоцна, растението формира долги мешунки од семиња, кои содржат четири заоблени семиња.[1]

Таксономија[уреди | уреди извор]

Ова растение е формално и опишано од Карл Кох во „Дојчл. Fl.“ (или Deutschlands Flora) изд.3 на страница 713 во 1833 година[4][5] Ова било засновано на описот на шведскиот ботаничар Карл Линеј .

Латинскиот специфичен епитет nigra е изведен од латинскиот збор за црно.[6][7] Ова се должи на црните семиња на ова растение.[1]

Дистрибуција и живеалиште[уреди | уреди извор]

Ова растение е родено во тропските региони на Северна Африка, умерените региони на Европа и делови од Азија.[8]

Опсег[уреди | уреди извор]

Ова растение може да се најде во Северна Африка, во Алжир, Египет, Еритреја, Либија, Етиопија, Мароко и Тунис . Во Азија се среќава во Авганистан, Ерменија, Кавказ, Кина (во провинциите Гансу, Џиангсу, Кингхаи, Ксинџијанг и Ксизанг ), Кипар, Индија, Иран, Ирак, Израел, Казахстан, Либан, Сирија и Турција . Во источна Европа, се наоѓа во Белорусија, Молдавија и Украина . Во средна Европа, тоа е во Австрија, Белгија, Чешка, Германија, Унгарија, Холандија, Полска, Словачка и Швајцарија . Во северна Европа, во Ирска и Обединетото Кралство . Во југоисточна Европа, во Албанија, Босна и Херцеговина, Бугарија, Хрватска, Грција, Италија, Црна Гора, Северна Македонија, Романија, Србија и Словенија . Исто така во југозападна Европа, го има во Франција и Шпанија .[8]

Растението било внесено на брегот на Тихиот Океан на Северна Америка и се смета за инвазивен вид.[9][10]

Користи[уреди | уреди извор]

Пред повеќе од 2.000 години, ова растение се користело како зачини ; го спомнал римскиот автор Колумела во 1 век од нашата ера. Листовите на растението исто така биле кисели во оцет. Во Франција во 13 век семето се мелело и се користело. Тие се мешаа со делумно ферментиран сок од грозје за да се создаде „моут-жесток“ (или запалена шира, „мора“ што значи неферментиран сок од грозје). Ова подоцна стана „moutarde“,[1] сега наречено сенф на англиски.

Зачинот генерално се прави од мелени семиња на растението, при што се отстрануваат обвивките од семето . Малите (1 мм) семките се тврди и имаат различна боја од темно кафеава до црна. Тие се со вкус, иако немаат речиси никаква арома. Семето на овој цвет најчесто се користи во индиската кујна,[11] на пример во кари, каде што е познато како раи .[12] Семињата обично се фрлаат во врело масло или џуџе, по што пукаат, ослободувајќи карактеристичен вкус на орев. Семето на овој цвет има значителна количина на масно масло, главно олеинска киселина .[13] Ова масло често се користи како масло за јадење во Индија, се нарекува „сарсон ка тел“.[14]

Младите листови, пупки и цветови на црниот синап се јадливи.[3] Во Етиопија, каде растението се одгледува како зеленчук во Гондар, Харар и Шева, ластарите и листовите се консумираат варени, а семките се користат како зачин. Нејзиното амхарско име е сенафич .

Се смета дека црниот синап е семето што го спомнал Исус во Параболата за семето од синап .

Од 1950-тите, црниот синап стаана помалку популарен во споредба со кафеавиот синап, бидејќи некои сорти на кафеав синап имаат семиња кои што механички може да се берат на поефикасен начин.

Народна медицина[уреди | уреди извор]

Во Обединетото Кралство, се користело за правење „жешки бањи со црн синап“, со цел да им се помогне на луѓето со настинки.[1] Мелените семиња на растението измешани со мед се широко користени во источна Европа како супресив на кашлица. Во источна Канада, употребата на mouche de moutarde за лекување на респираторни инфекции била популарна пред појавата на модерната медицина. Се состоеше во мешање на мелено семе од синап со брашно и вода и создавање на катаплазма со пастата. Ова лапа се ставало на градите или на грбот и се оставало додека лицето не почувствувало пецкање. Лапата од црн синап може да се користи и за помош на мускулни болки.[1]

Слични растенија[уреди | уреди извор]

И покрај нивните слични заеднички имиња, црниот синап и белиот синап (родот Sinapis ) не се тесно поврзани. Црниот синап припаѓа на истиот род како зелката и репата .

B. nigra, исто така, наликува на Hirschfeldia incana, или синап, (поранешен Brassica geniculata ), кое претставува повеќегодишно растение.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Растение сенф
 • Семе од синап
 • Синапис

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 Reader's Digest Field Guide to the Wild Flowers of Britain. Reader's Digest. 1981. стр. 41. ISBN 9780276002175. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Readers“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 2. New England Botany
 3. 3,0 3,1 Elias, Thomas S.; Dykeman, Peter A. (2009) [1982]. Edible Wild Plants: A North American Field Guide to Over 200 Natural Foods. New York: Sterling. стр. 100. ISBN 978-1-4027-6715-9. OCLC 244766414. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:0“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. „Brassica nigra (L.) K.Koch is an accepted name“. theplantlist.org. 23 March 2012. Посетено на 9 November 2017.
 5. „Brassicaceae Brassica nigra (L.) W.D.J.Koch“. ipni.org. Посетено на 9 November 2017.
 6. Allen J. Coombes The A to Z of Plant Names: A Quick Reference Guide to 4000 Garden Plants при Гугл книги
 7. D. Gledhill The Names of Plants при Гугл книги
 8. 8,0 8,1 „Taxon: Brassica nigra (L.) W. D. J. Koch“. ars-grin.gov. Посетено на 9 November 2017. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Grin“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 9. Panzar, Javier (25 April 2019). „This super bloom is pretty dangerous: Invasive mustard is fuel for the next fire“. Los Angeles Times. Посетено на 25 April 2019.
 10. „black mustard Brassica nigra“. Early Detection & Distribution Mapping System. The University of Georgia - Center for Invasive Species and Ecosystem Health. Посетено на 25 April 2019.
 11. O'Sullivan, Eve (17 February 2014). „How to cook with mustard seeds“. The Guardian. Посетено на 9 November 2017.
 12. „Mustard Seeds / Rai / Sarson“. food-india.com. Посетено на 9 November 2017.
 13. Mejia-Garibay, B.; Palou, E.; Guerrero-Beltrán, J. A.; López-Malo, A. (June 2015). „Physical and antioxidant characteristics of black (Brassica nigra) and yellow mustard (Brassica alba) seeds and their products“. Archivos Latinoamericanos de Nutrición. 65 (2): 128–35. PMID 26817385.
 14. Borah, Plavaneeta (30 November 2016). „8 Incredible Mustard Oil Benefits That Make It So Popular“. ndtv.com. Посетено на 9 November 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]