Црн гранит

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Во градежната индустрија, црните карпи кои ја делат цврстината и јачината на гранитните карпи се познати како црн гранит. Во геолошка смисла, црниот гранит може да биде габро, дијабаз, базалт, диорит, норит или анортозит.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Morales Demarco, Manuela; Oyhantçabal, Pedro; Stein, Karl-Jochen; Siegesmund, Siegfried (2011). „Black dimensional stones: geology, technical properties and deposit characterization of the dolerites from Uruguay“. Environmental Earth Sciences. 63 (7): 1879–1909. doi:10.1007/s12665-010-0827-5.