Црно Езеро (Црна Гора)

Координати: 43°08′36″N 19°05′15″E / 43.14333° СГШ; 19.08750° ИГД / 43.14333; 19.08750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црно Езеро
Црното Езеро со врвот Меѓед
Црно Езеро во рамките на Црна Гора<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -831.8%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Црно Езеро
ПодрачјеОпштина Жабљак, севернаЦрна Гора
Координати43°08′36″N 19°05′15″E / 43.14333° СГШ; 19.08750° ИГД / 43.14333; 19.08750
ВидЛедничко езеро
Сливни земјиMontenegro
Површина{{Пб/Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „“
 |1=Грешка во изразот: Непрепознаен интерпункциски знак „“
}}
  • Total: 0,515 km2 (0,199 ми)
  • Големо Езеро: 0,338 km2 (0,131 ми)
  • Мало Езеро: 0,177 km2 (0,068 ми)
 км2
Најг. длабочина
  • Мало Езеро: 49.1 м (161 ст)
  • Големо Езеро: 24.5 м (80 ст)
 м
Надм. височина1,416 м (4,646 ст) м

Црно Езеро (црногорски: Crno jezero) ― езеро во Општина Жабљак во северна Црна Гора.[1][2]

Тоа е ледничко езеро, сместено на планината Дурмитор, на надморска височина од 1.416 м. Тоа е 3 км од гратчето Жабљак.

Географија[уреди | уреди извор]

Црното Езеро се наоѓа во подножјето на врвот Меѓед и има површина од 0,515 квадратни километри. Езерото се состои од две помали езера: Големо Езеро (Велико језеро) и Мало Езеро (Мало језеро). Езерата се поврзани со тесен теснец кој се суши во текот на летото, создавајќи две посебни водни тела.

  • Големото Езеро има површина од 0,338 квадратни километри, максимална длабочина од 24,5 м, максимална должина од 855 m и максимална ширина од 615 м.
  • Малото Езеро има површина од 0,177 квадратни километри, максимална длабочина од 49,1 м, максимална должина од 605 м и максимална ширина околу 400 м.

Максималната должина на Црното Езеро е 1.155 м. Малото Езеро всушност има поголем волумен бидејќи е подлабоко.

Црното Езеро е исполнето со бројни планински потоци, а најпознат е потокот Млин. Другите потоци немаат име бидејќи се појавуваат периодично, кога снегот од планината Дурмитор се топи.

Туризам[уреди | уреди извор]

Црното Езеро е врвна туристичка знаменитост во областа на Дурмитор. Тоа е најголемото и најпознатото од 18 леднички езера на планината. Езерото е лесно достапно, бидејќи е на непосредна близина од средиштето на гратчето Жабљак.

А 3,5 км пешачка патека кружи околу целото езеро и е популарно одредиште за рекреација и пешачење. Многу планински патеки водат од него до други помали езера околу Жабљак. Ресторанот Катун се наоѓа на брегот на езерото и служи традиционални црногорски јадења.


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Masters, Tom. 2007. Eastern Europe. Footscray, Australia: Lonely Planet, p. 537.
  2. Rellie, Annalisa, & Rudolf Abraham. Montenegro. Bucks, UK: Bradt Travel Guides, p. 256.