Црнобуки (археолошки локалитет)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Црнобуки
Црнобуки се наоѓа во местоположба во рамките на Македонија
Црнобуки
Црнобуки
(местоположба во рамките на Македонија)
Местоположба 41°07′27″ СГШ 21°19′23″ ИГД / 
Основни податоци
Име Црнобуки
Место Црнобуки
Општина Битола
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црнобуки — археолошки локалитет во битолското село Црнобуки. Локалитетот претставува депо на монети од средниот век. Во самото село било откриено депо со 214 бакарни скифати од XII - XIII век. Сега се чуваат во Народниот музеј во Белград.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, (1998) Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавање. Београд, САНУ ISBN 8670252678