Црна мувла

Од Википедија — слободната енциклопедија
Mucor mucedo
Научна класификација
Царство: Fungi
Колено: Zygomycota
Класа: Zygomycetes
Поткласа: Incertae sedis
Ред: Mucorales
Семејство: Mucoraceae
Род: Mucor
Вид: M. mucedo
Научен назив
Mucor mucedo
de Bary & Woron.{?}

Црната мувла (лат. Mucor mucedo) може да предизвика белодробни болести или болести на земјоделските посеви (пламеница на виновата лоза,гламна и р'ѓа на житото).Таа може да биде црна,а одоколу и неколку темно-зелени делови.[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. CABI Bioscience Databases