Црната Марија

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Црната Марија“ (српски: Црна Марија) — филм на режисерот Милан Живковиќ од 1986 година. Главните улоги ги играат: Милан Младеновиќ, Бранко Видаковиќ, Соња Савиќ и Милан Гутовиќ.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

По смртта на својот водач, една рок-група запаѓа во финансиска криза од која може да се извлече само со нов хит. Бидејќи се наоѓаат во временски теснец и немаат творечка инспирација, членовите на групата се судираат и обвинуваат меѓу себе, а низ тој процес, групата стекнува нов идентитет и доживува голем успех на добротворниот концерт.

Наводи[уреди | уреди извор]