Прејди на содржината

Црковнословенски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Црковнословенски)
Црковнословенски јазик
Црькъвьнословѣньскъ ѩзыкъ
Дел од Киевскиот псалтир
Застапен воИсточна Европа
Јазично семејство
Писмоглаголица, кирилица
Јазични кодови
ISO 639-1cu
ISO 639-2chu
ISO 639-3chu

Црковнословенскиот јазикбогослужбен јазик и неговата најчеста форма денес е руска редакција на старословенскиот јазик. Црковнословенскиот јазик е богослужбен јазик на Македонската православна црква — Охридска архиепископија, Бугарската православна црква, Руската православна црква, Српската православна црква, Рутенската католичка црква и останати словенски цркви.

Историски, овој јазик е старословенскиот јазик во ограничена употреба. За разлика од старословенскиот, овој јазик има приспособен изговор и правопис, има замена на стари и изолирани зборови и изрази и слични приспособувања. Црковнословенскиот јазик е јазик кој се пишува со кирилица, за разлика од старословенскиот кој може да се пишува или со кирилица или со глаголица.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]